Features :
₹ 300000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 30 kg/hr |
| Electricity Phase | Single Phase |
| Motor Power | 2 HP |
| Material of Construction(Contact) | SS 304 |
| Usage/Application | For Cutting Cashew Nut |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 60 Hz |
Minimum order quantity: 01 Piece
We are engaged as one of the renowned automatic cashew nut cutting machine manufacturers. This cashew cutting machine is manufactured using supreme quality raw material and modern technology. Our offered line of cashew nut cutting machines is strictly checked by our quality experts to ensure its flawlessness at the customer's end. Our offered products are widely appreciated by our customers for their supreme quality. Moreover, customers can easily avail these products from us at an affordable price.
₹ 410000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Electricity Phase | Three Phase |
| Motor Power | 2 HP |
| Material of Construction(Contact) | SS 304 |
| Usage/Application | Food Processing Industries |
| Voltage | 440 V |
₹ 320000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 60 kg/hr |
| Electricity Phase | Three Phase |
| Motor Power | 1 HP |
| Material of Construction(Contact) | SS 304 |
| Usage/Application | Shelling Raw Cashew Nut |
| Weight | 450 Kg |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 60 Hz |
₹ 380000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 90 kg/hr |
| Electricity Phase | Three Phase |
| Motor Power | 1 HP |
| Material of Construction(Contact) | SS 304 |
| Usage/Application | Shelling Raw Cashew Nut |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 60 Hz |
₹ 270000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Electricity Phase | Three Phase |
| Motor Power | 2 HP |
| Material of Construction(Contact) | SS 304 |
| Usage/Application | Shelling Raw Cashew |
| Weight | 450 Kg |
| Number Of Blades | 6 Blades |
Ravindra Bhoi (CEO)
Divine Group Of Company
Shed No.30, Sarovar Industrial Park, Lal Gebi Circle, Hathijan, S.P.Ring Road, Ahmedabad Bypass, Vatva Gidc, Hotel The Grand
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India