We, Divine group , offering our customers verious machines for processing finest qality cashews. our range of machines include cashew shelling machine , cashew peling machine, bucket elevator, grading / inspection conveyors, Scooping line, Cashew pieces cutting machine, Grading tables and many more.
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Electricity Phase | Three Phase |
| Motor Power | 20 HP |
| Material of Construction(Contact) | SS 304 |
| Usage/Application | Cashew Processing |
| Voltage | 440 V |
| Product Capacity | 2 Ton |
Minimum order quantity: 01 Piece
DIVINE GROUP OF COMPANY is the leading manufacturer and exporter of Cashew Nut Boiling&Cooking, Cashew Nut Shelling or Cutting Machine, Cashew Peeling Machine And Other Cashew processing plant Machine Manufacturer from Gujarat.
The main Machineries for Garlic processing are:
Cashew Cooking Machine
Cashew Cutting or Shelling machine
Cashew Peeling Machine.
Cashew Packing Machine And
Other Cashew Plant Machinery
• Our standard Cashew Peeling Machine capacity are: 30kg, 50Kg, & 100 kg per hour
• Our Standard Cashew Cutting Machine capacity are : 10kg to 100 kg per hour
Our team members are the strongest pillars of the Divine group, whose diligent efforts have enabled us to become a reputed manufacture and supplier .Our team comprises of the professionals₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 50 Kg Per Hour |
| Electricity Phase | Single Phase |
| Motor Power | 3 HP |
| Material of Construction(Contact) | SS 316 |
| Usage/Application | Cashew Peeling Machine |
| Brand | Divine Group |
Cashew Nut Peeling Machine
The red skin of each cashew kernel is removed by cashew kernel peeling machine for deep-processing products. This automatic cashew kernel peeling machine works with an air compressor and the internal parts of peeling machine are made from high-quality stainless steel.
₹ 85000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 30 kg per hour cashew nut |
| Electricity Phase | Single Phase |
| Motor Power | 2 HP |
| Material of Construction(Contact) | SS 304 |
| Usage/Application | Peeling Cashew Nut |
| Brand | Divine Group |
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 30 Kg Per Hour |
| Electricity Phase | Single Phase |
| Motor Power | 2 HP |
| Accuracy | 95 % |
| Material of Construction(Contact) | SS 304 |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 60 Hz |
₹ 3000000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2000 kg/hr |
| Electricity Phase | Three Phase |
| Motor Power | 35 hp |
| Material of Construction(Contact) | SS 304 |
Minimum order quantity: 01 Piece
Our aim is to reduce the cashew processing cost of our buyers and we have been doing this by serving them our machines that are capable of grading, sorting, deshelling and several other cashews processing work in a good speed. Keeping the comfort desire of our clients, we are providing doorstep delivery of products and also offering them flexible payment options. Our products are appreciated by numerous people in the market because of their below mentioned features:
1.High performance
2.Durability
3.Noise free operations
4.Low operational cost
5.Excellent after sales support
₹ 2000000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1000 kg/hr |
| Production Capacity | 1000 kg/hr |
| Electricity Phase | Three Phase |
| Material of Construction(Contact) | SS 304 |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
Our aim is to reduce the cashew processing cost of our buyers and we have been doing this by serving them our machines that are capable of grading, sorting, deshelling and several other cashews processing work in a good speed. Keeping the comfort desire of our clients, we are providing doorstep delivery of products and also offering them flexible payment options. Our products are appreciated by numerous people in the market because of their below mentioned features:
1.High performance
2.Durability
3.Noise free operations
4.Low operational cost
5.Excellent after sales support
Ravindra Bhoi (CEO)
Divine Group Of Company
Shed No.30, Sarovar Industrial Park, Lal Gebi Circle, Hathijan, S.P.Ring Road, Ahmedabad Bypass, Vatva Gidc, Hotel The Grand
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India