Providing you the best range of 500kph fully automatic cashew processing machine, 2000kph automatic cashew processing machine, 500kph cashew processing machine, 500kph raw cashew processing machine, 3 phase cashew shelling machine and 1500kph cashew peeling machine with effective & timely delivery.
₹ 270000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Voltage | 220 V |
| Phase | Three Phase |
| Material | SS 304+MS |
| Electricity Phase | Three Phase |
| Motor Power | 5 HP |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Usage/Application | Cashew Processing Machine |
| Frequency | 60 Hz |
| Machine Type | Batch Type |
| Usage | Cashew Processing |
| Country of Origin | Made in India |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
Minimum order quantity: 1 Piece
Thank you for contacting DIVINE GROUP.
DIVINE GROUP is specialized in Manufacturing Automatic cashew Processing Machines & Equipment from Raw to Finish.
-: OUR MANUFACTURING ITEMS:-
· Automatic Cashew Cutting Machine
· Cashew Peeling Machine
· Cashew Rotary Cooker
· Cashew Scooping Machine
· Cashew Nut Grading Machine
· Cashew Dryer Machine
· Cashew Processing Machine
To know more details about us please Contact our Sales & Marketing Department₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 2000 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Material | Stainless Steel |
| Electricity Phase | Three Phase |
| Motor Power | 35 hP |
| Brand | Divine Group |
| Material of Construction(Contact) | SS 304 |
Minimum order quantity: 01 Piece
Thank you for contacting DIVINE GROUP.
DIVINE GROUP is specialized in Manufacturing Automatic cashew Processing Machines & Equipment from Raw to Finish.
-: OUR MANUFACTURING ITEMS:-
· Automatic Cashew Cutting Machine
· Cashew Peeling Machine
· Cashew Rotary Cooker
· Cashew Scooping Machine
· Cashew Nut Grading Machine
· Cashew Dryer Machine
· Cashew Processing Machine
To know more details about us please Contact our Sales & Marketing Department
Our aim is to reduce the cashew processing cost of our buyers and we have been doing this by serving them our machines that are capable of grading, sorting, de-shelling and several other cashews processing work in a good speed. Keeping the comfort desire of our clients, we are providing doorstep delivery of products and also offering them flexible payment options. Our products are appreciated by numerous people in the market because of their below mentioned features:
· High performance
· Durability
· Noise free operations
· Low operational cost
· Excellent after sales support
₹ 850000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 kg/hr |
| Electricity Phase | Three Phase |
| Motor Power | 5 HP |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Usage/Application | Processing Finish Cashew Nuts |
| Driven Type | Semi-Automatic |
Minimum order quantity: 1 Piece
Thank you for contacting DIVINE GROUP.
DIVINE GROUP is specialized in Manufacturing Automatic cashew Processing Machines & Equipment from Raw to Finish.
-: OUR MANUFACTURING ITEMS:-
· Automatic Cashew Cutting Machine
· Cashew Peeling Machine
· Cashew Rotary Cooker
· Cashew Scooping Machine
· Cashew Nut Grading Machine
· Cashew Dryer Machine
· Cashew Processing Machine
To know more details about us please Contact our Sales & Marketing Department
₹ 825000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 kg/hr |
| Electricity Phase | Three Phase |
| Motor Power | 5 HP |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
Our aim is to reduce the cashew processing cost of our buyers and we have been doing this by serving them our machines that are capable of grading, sorting, de-shelling and several other cashews processing work in a good speed. Keeping the comfort desire of our clients, we are providing doorstep delivery of products and also offering them flexible payment options. Our products are appreciated by numerous people in the market because of their below mentioned features:
· High performance
· Durability
· Noise free operations
· Low operational cost
· Excellent after sales support
₹ 450000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity(Kg/hr) | 70 kg/hr |
| Electricity Phase | Three Phase |
| Motor Power | 1 hP |
| Material of Construction(Contact) | SS 304 |
| Usage/Application | Shelling Cashew Nut |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 60 Hz |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 125000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1500 kg/hr |
| Electricity Phase | Three Phase |
| Motor Power | 2 HP |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Usage/Application | For Finish Cashew Processing |
| Frequency | 60 Hz |
, DIVINE GROUP, offering our customers various machines for processing finest quality cashews. Our range of machines include Cashew Shelling Machine, Cashew Peeling Machine, Dryer/Oven, Portable Moisture Room, Raw Cashew Nut Grading Machine, Bucket Elevators, Grading/Inspection Conveyors, Scooping Line, Cashew Pieces Cutting Machine, Gradation Tables, and many more. Leveraging on the in-depth product knowledge and experience of our highly skilled workers, we have gained expertise in our field.
Our aim is to reduce the cashew processing cost of our buyers and we have been doing this by serving them our machines that are capable of grading, sorting, de-shelling and several other cashews processing work in a good speed. Keeping the comfort desire of our clients, we are providing doorstep delivery of products and also offering them flexible payment options. Our products are appreciated by numerous people in the market because of their below mentioned features:
· High performance
· Durability
· Noise free operations
· Low operational cost
· Excellent after sales support
₹ 25000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 kg/hr |
| Electricity Phase | Three Phase |
| Motor Power | 5 HP |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Usage/Application | For Cutting Cashew |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Automatic Grade | Semi-Automatic |
Thank you for contacting DIVINE GROUP.
DIVINE GROUP is specialized in Manufacturing Automatic cashew Processing Machines & Equipment from Raw to Finish.
-: OUR MANUFACTURING ITEMS:-
· Automatic Cashew Cutting Machine
· Cashew Peeling Machine
· Cashew Rotary Cooker
· Cashew Scooping Machine
· Cashew Nut Grading Machine
· Cashew Dryer Machine
· Cashew Processing Machine
To know more details about us please Contact our Sales & Marketing Department
₹ 900000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 1000 kg/hr |
| Electricity Phase | Three Phase |
| Motor Power | 25 hP |
| Material of Construction(Contact) | SS 304 |
| Usage/Application | Cashew Nut Processing Plant |
| Voltage | 220 V |
Minimum order quantity: 01 Piece
₹ 270000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1000 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Electricity Phase | Three Phase |
| Motor Power | 5 HP |
| Material of Construction(Contact) | SS 304 |
| Material | Stainless Steel |
Features::-
₹ 135000 / Piece Get Latest Price
| Electricity Phase | Three Phase |
| Material of Construction(Contact) | SS 304 |
| Usage/Application | For Converting Raw Cashew Nuts To Finish Cashew Nuts |
| Weight | 450 Kg |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Product Capacity | 4 Ton |
Minimum order quantity: 1 Piece
Ravindra Bhoi (CEO)
Divine Group Of Company
Shed No.30, Sarovar Industrial Park, Lal Gebi Circle, Hathijan, S.P.Ring Road, Ahmedabad Bypass, Vatva Gidc, Hotel The Grand
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India