our company peeling machine highest peeling percentage and least brakage percentage.
₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 Kg Per Hour |
| Electricity Phase | Single Phase |
| Motor Power | 2 HP |
| Material of Construction(Contact) | SS 304 |
| Usage/Application | For Cashew Peeling |
| Brand | Divine Group |
₹ 85000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 kg/hr |
| Electricity Phase | Three Phase |
| Motor Power | 1 hP |
| Accuracy | 95 % |
| Material of Construction(Contact) | SS 304 |
| Usage/Application | For Peeling Cashew |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 60 Hz |
₹ 85000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 30 Kg |
| Electricity Phase | Single Phase |
| Motor Power | 2 HP |
| Accuracy | 95 % |
| Material of Construction(Contact) | SS 304 |
| Usage/Application | For Peeling Cashew |
| Voltage | 240 V |
Cashew Nut Peeling Machine Is Used To Remove The Red Skin Of Cashew.
Ravindra Bhoi (CEO)
Divine Group Of Company
Shed No.30, Sarovar Industrial Park, Lal Gebi Circle, Hathijan, S.P.Ring Road, Ahmedabad Bypass, Vatva Gidc, Hotel The Grand
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India