Manufacturer of a wide range of products which include 6 blade mild steel cashew cutter, 1500kph fully automatic cashew nut processing plant and 20kph single phase cashew nut cutting machine.
₹ 165000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 kg/hr |
| Electricity Phase | Single Phase |
| Motor Power | 1 HP |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Usage/Application | Shelling Cashew Nut |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 60 Hz |
₹ 825000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 1500 kg/hr |
| Electricity Phase | Three Phase |
| Motor Power | 50 HP |
| Material of Construction(Contact) | SS 304 |
| Usage/Application | Fully Automatic Cashew Nut Processing Plant |
| Voltage | 440 V |
Our aim is to reduce the cashew processing cost of our buyers and we have been doing this by serving them our machines that are capable of grading, sorting, de-shelling and several other cashews processing work in a good speed. Keeping the comfort desire of our clients, we are providing doorstep delivery of products and also offering them flexible payment options. Our products are appreciated by numerous people in the market because of their below mentioned features:
· High performance
· Durability
· Noise free operations
· Low operational cost
· Excellent after sales support
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 20 Kg Per Hour |
| Electricity Phase | Single Phase |
| Motor Power | 1HP |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Usage/Application | Selling Raw Cashew Nut |
| Brand | Divine Group |
Cashew Cutting Machine is Used to Cut the Raw Cashew Nuts
Ravindra Bhoi (CEO)
Divine Group Of Company
Shed No.30, Sarovar Industrial Park, Lal Gebi Circle, Hathijan, S.P.Ring Road, Ahmedabad Bypass, Vatva Gidc, Hotel The Grand
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India