Leading Manufacturer of 1000kph kaju processing plant and 60kph raw kaju grader from Ahmedabad.
₹ 850000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 1000 kg/hr |
| Electricity Phase | Three Phase |
| Motor Power | 5 HP |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Usage/Application | For Processing And Refining Kaju |
| Voltage | 440 V |
Our aim is to reduce the cashew processing cost of our buyers and we have been doing this by serving them our machines that are capable of grading, sorting, de-shelling and several other cashews processing work in a good speed. Keeping the comfort desire of our clients, we are providing doorstep delivery of products and also offering them flexible payment options. Our products are appreciated by numerous people in the market because of their below mentioned features:
· High performance
· Durability
· Noise free operations
· Low operational cost
· Excellent after sales support
₹ 85000 / Piece Get Latest Price
| Electricity Phase | Three Phase |
| Motor Power | 2 HP |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Usage/Application | Grading Raw Cashew |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Product Capacity | 60 Kg Per Hour |
Minimum order quantity: 31 Piece
DIVINE GROUP OF COMPANY is the leading manufacturer and exporter of Cashew Nut Boiling&Cooking, Cashew Nut Shelling or Cutting Machine, Cashew Peeling Machine And Other Cashew processing plant Machine Manufacturer from Gujarat.
The main Machineries for Garlic processing are:
Cashew Cooking Machine
Cashew Cutting or Shelling machine
Cashew Peeling Machine.
Cashew Packing Machine And
Other Cashew Plant Machinery
• Our standard Cashew Peeling Machine capacity are: 30kg, 50Kg, & 100 kg per hour
• Our Standard Cashew Cutting Machine capacity are : 10kg to 100 kg per hour
Our team members are the strongest pillars of the Divine group, whose diligent efforts have enabled us to become a reputed manufacture and supplier .Our team comprises of the professionalsRavindra Bhoi (CEO)
Divine Group Of Company
Shed No.30, Sarovar Industrial Park, Lal Gebi Circle, Hathijan, S.P.Ring Road, Ahmedabad Bypass, Vatva Gidc, Hotel The Grand
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India