Providing you the best range of 100 trays three phase cashew nut drying machine, cashew nut burma dryer and hot air oven with effective & timely delivery.
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Tray Capacity | 120 tray |
| Capacity | 500 kg/hr |
| Batch Capacity | 500 kg/batch |
| Heating Source | Electric |
| Max Temperature | 90 C |
| Automation Grade | Automatic |
| Electricity Phase | Three Phase |
| Motor Power | 2 HP |
| Number of Trays | 100 Trays |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Dimension L W H | 16x32x1.5 inches |
| Brand | Divine Group |
| Weight | 500 kg |
| Body Material | MS+Insulated |
| Usage/Application | For Drying Cashew |
| Blower Type | Axial Fan |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 250000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 kg/hr |
| Electricity Phase | Three Phase |
| Motor Power | 10 HP |
| Number of Trays | 100 Trays |
| Brand | Divine Group |
| Usage/Application | For Drying Cashew |
Dryers are referred to as BORMA in the cashew processing industry. They are mainly used for drying skin on the cashew kernel to reduce the moisture percentage to loosen the skin of the kernel before peeling. Also, Dryers are used for drying cashew kernels before final Packing to maintain the required final moisture level. Air circulation inside the dryer is supported by a fan(s).
Mode of heating - Agro-based, Steam, LPG/Diesel, and Electricity.
The heat and time control of the dryers are managed by digital temperature and timer control. The Cashew kernels are filled in perforated trays and loaded into a BORMA trolley. Each tray to hold about 5 kgs and 25b trays in a trolley. Trays are offered in Mild steel(MS) and Food grade stainless steel (SS).
₹ 175000 / Piece Get Latest Price
| Number Of Tray | 50 |
| Heating Media | Heater Coils |
| Type | Tray Dryer |
| Capacity(kg) | 250 |
| Automation Grade | Automatic |
| Heating Resource | electric heater |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
Ravindra Bhoi (CEO)
Divine Group Of Company
Shed No.30, Sarovar Industrial Park, Lal Gebi Circle, Hathijan, S.P.Ring Road, Ahmedabad Bypass, Vatva Gidc, Hotel The Grand
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India