Our product range includes a wide range of 10kph kaju shelling machine, fully automatic cashew nut cutting machine, 20kph automatic cashew shell cutting machine, 4 blade cashew shelling machine, manual cashew nut hand cutter machine and high speed cashew cutting machine.
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Shelling Capacity | 10 kg |
| Capacity | 10 Kg Per Hour |
| Automation Grade | Manual |
| No of Heads | 1 head |
| Motor Power | 0.5 HP |
| Material | MS |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Usage/Application | Kaju Shelling Machine |
| Shelling Accuracy | 95 % |
| Brand | Divine Group |
Features:
₹ 195000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 Kg Per Batch |
| Electricity Phase | Three Phase |
| Motor Power | 2 HP |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Usage/Application | Shelling Cashew Nut |
| Model Name/Number | DGRCNC100KG |
| Brand | Divine Group |
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 20 kg/hr |
| Electricity Phase | Single Phase |
| Motor Power | 1 HP |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Usage/Application | Cashew Shell Cutting Machine |
| Brand | Divine Group |
Cashew Cutting Machine is Used to Cut the Raw
Cashew Nuts₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| Electricity Phase | Single Phase |
| Motor Power | 1 HP |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Usage/Application | Shelling Cashew Nut |
| Weight | 250 Kg |
| Dimension | 4X3X5 Feet |
₹ 9500 / Piece Get Latest Price
| Cutting Capacity | 10 kg/hr |
| Automation Grade | Manual |
| Motor Power | 0.5 HP |
| Blade Material | Hardened Steel |
| Electricity Phase | Single Phase |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Usage/Application | For Cutting Cashew Nut |
| Weight | 50 Kg |
| Brand | Divine Group |
₹ 185000 / Piece Get Latest Price
| Cutting Capacity | 80 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Power | 2 HP |
| Blade Material | Hardened Steel |
| Voltage | 220 V |
| Electricity Phase | Three Phase |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Usage/Application | High Speed Cashew Cutting Machine |
₹ 165000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 40 kg/hr |
| Motor Power | 1 hp |
| Material of Construction(Contact) | SS 304 |
| Usage/Application | Cashew Nut Cutting Machine |
| Weight | 550 kg |
| Voltage | 220 V |
| Frequency | 60 Hz |
₹ 220000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 100 kg/hr |
| Brand | Divine Group |
| Electricity Phase | Single Phase |
| Usage/Application | Cashew Cutting Machine |
| Motor Power | 2 HP |
| Material | Mild Steel |
Button operation, fully automatic, convenient, safe and secure.
Cashew nut cutting machine has high quality open-shell device, the 95% shelling rate and low 5% broken rate.₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Cutting Capacity | 20 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Motor Power | 0.75 HP |
| Blade Material | Hardened Steel |
| Voltage | 240 V |
| Electricity Phase | Single Phase |
| Usage/Application | Cashew Cutting Machine |
| Material | MS |
| Brand | Divine Group |
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 kg/hr |
| Motor Power | 1 HP |
| Electricity Phase | Three Phase |
| Material of Construction(Contact) | SS 304 |
| Usage/Application | Cashew Cutting Machine |
| Brand | Divine Group |
We have marked a remarkable position in the market by offering the best quality array of 2 Blade Three Phase Cashew Cutting Machine to our clients.
₹ 55000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 70 kg/hr |
| Motor Power | 1 HP |
| Electricity Phase | Three Phase |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Usage/Application | Cashew Cutting Machine |
| Weight | 125 Kg |
| Brand | Divine Group |
₹ 65000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 25 Kg Per Hour |
| Electricity Phase | Single Phase |
| Motor Power | 2 HP |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Usage/Application | Shelling Cashew Nut |
| Brand | Divine Group |
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Electricity Phase | Single Phase |
| Motor Power | 1 HP |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Usage/Application | Cashew Nut Cutting Machine |
| Weight | 450 Kg |
| Dimension | 4X4X6 |
| Product Capacity | 450 Kg Per Hour |
₹ 67000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 20 kg/hr |
| Electricity Phase | Three Phase |
| Motor Power | 2 HP |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Voltage | 240 V |
| Frequency | 60 Hz |
| Brand | Divine Group |
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 45 Kg Per Hour |
| Operation Mode | Semi-Automatic |
| Electricity Connection | Three Phase |
| Motor Power | 2 HP |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Surface Finish | Powder Coated |
| Brand | Divine Group |
₹ 110000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 50 kg/hr |
| Electricity Phase | Single Phase |
| Motor Power | 1hp |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Usage/Application | cut raw cashew |
| Weight | 125 kg |
| I Deal In | New Only |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 1 Piece
₹ 70000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 20 kg/hr |
| Electricity Phase | Single Phase |
| Motor Power | 0.5 HP |
| Material of Construction(Contact) | SS 304 |
| Usage/Application | Cashew Cutting Machine |
| Frequency | 60 Hz |
| Brand | Divine Group |
₹ 85000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity | 30 kg/hr |
| Electricity Phase | Single Phase |
| Motor Power | 3 HP |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Weight | 125 kg |
| Voltage | 220 V |
₹ 9000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 10 kg Per Hour |
| Electricity Phase | Single Phase |
| Motor Power | 2 HP |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Usage/Application | Cashew Nut Cutter |
| Brand | Divine Group |
₹ 150000 / Piece Get Latest Price
| Production Capacity(Kg/hr) | 100 kg/hr |
| Electricity Phase | Three Phase |
| Motor Power | 3 HP |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Usage/Application | Cashew Nut Shelling System |
| Brand | Divine Group |
Ravindra Bhoi (CEO)
Divine Group Of Company
Shed No.30, Sarovar Industrial Park, Lal Gebi Circle, Hathijan, S.P.Ring Road, Ahmedabad Bypass, Vatva Gidc, Hotel The Grand
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India