Cooker Technical Specification:
₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| Steam Output | 200 kg/hr |
| Fuel Type | Wood |
| Working Pressure | 10 kg/cm2 |
| Boiler Type | Non IBR |
| Usage/Application | Boiling Raw Cashew Nut |
| Material | MS |
| Driven Type | Fuel |
| Finishing | Color Coated |
| Brand | Divine Group |
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Steam Output | 500 kg/hr |
| Fuel Type | Wood |
| Boiler Type | Non IBR |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Usage/Application | Boiling Raw Cashew Nut |
| Material | MS |
| Finishing | Color Coated |
| Brand | Divine Group |
₹ 260000 / Piece Get Latest Price
| Steam Output | 1000 kg/hr |
| Fuel Type | Wood Fired |
| Working Pressure | 15 kg/cm2 |
| Boiler Type | Non IBR |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Usage/Application | Cashew Nut Boiler |
| Material | MS |
| Driven Type | Fuel |
| Finishing | Color Coated |
| Brand | Divine Group |
₹ 230000 / Piece Get Latest Price
| Application | Food Boiling |
| Capacity | 500 kg/hr |
| Fuel Type | Wood |
| Type | Steam Jacketed |
| Phase | Single Phase |
| Automation Grade | Semi-Automatic |
| Machine Body Material | Mild Steel |
| Usage Area | Industrial |
| Finishing | Color Coated |
| Brand | Divine Group |
We are manufacturer of cashew nut boilers and cooker such as cashew steam roaster; cashew steam cooker, cashew steam boiler, RCN cooker, cashew horizontal multi tube boiler, cashew vertical cross tube boiler. These products are manufactured under the strict surveillance of our experienced professionals. Our cashew nut boilers and cooker products are appreciated for their robustness, corrosion resistance, trouble free operations and excellent performance.
₹ 110000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 kg |
| Fuel Type | Wood |
| Usage/Application | Boiling Raw Cashew Nut |
| Finishing | Color Coated |
| Model Name/Number | DGRCNB500KG |
| Brand | Divine Group |
₹ 85000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 kg |
| Fuel Type | Wood |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Usage/Application | Boiling Raw Cashew Nut |
| Finishing | Polished |
| Model Name/Number | DGRCNB500KG |
| Brand | Divine Group |
₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 200 Kg Raw Cashew Nut Per Batch |
| Fuel Type | Wood |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Usage/Application | For Boiling Cashew |
| Finishing | Color Coated |
| Brand | Divine Group |
₹ 230000 / Piece Get Latest Price
| Plant Capacity | 500 kg/hr |
| Automation Grade | Automatic |
| Fuel Type | Wood |
| Plant Type | Semi Turnkey |
| Power Load | 50 kW |
| Phase | Three Phase |
| Weight | 750 Kg |
| Included Machines | Boiler Line |
| Finishing | Color Coated |
₹ 140000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 1000 kg |
| Fuel Type | Wood |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Usage/Application | Cashew Nut Boiler |
| Model Name/Number | DGRCNB1000KG |
| Brand | Divine Group |
₹ 350000 / Piece Get Latest Price
| Steam Output | 1000 kg/hr |
| Fuel Type | Wood |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Usage/Application | For Boiling Cashew Nuts |
| Finishing | Color Coated |
| Brand | Divine Group |
The boilers used for generation of steam are of various capacities depending upon the need of any processing unit, which consumes electricity and biomass as a fuel.
₹ 85000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 100 kg |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Usage/Application | Cashew Nut Cooking System |
| Weight | 750 Kg |
| Driven Type | Fuel |
| Finishing | Color Coated |
| Brand | Divine Group |
We are manufacturer of cashew nut boilers and cooker such as cashew steam roaster; cashew steam cooker, cashew steam boiler, RCN cooker, cashew horizontal multi tube boiler, cashew vertical cross tube boiler. These products are manufactured under the strict surveillance of our experienced professionals. Our cashew nut boilers and cooker products are appreciated for their robustness, corrosion resistance, trouble free operations and excellent performance.
₹ 110000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 320 kg |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Usage/Application | Boiling Raw Cashew Nut |
| Driven Type | Fuel |
| Finishing | Color Coated |
| Model Name/Number | DGRCNB320KG |
| Brand | Divine Group |
₹ 75000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 200 kg |
| Fuel Type | Wood |
| Material of Construction(Contact) | MS |
| Usage/Application | Boiling Raw Cashew Nut |
| Model Name/Number | DGRCNB200KG |
| Brand | Divine Group |
₹ 95000 / Piece Get Latest Price
| Fuel Type | Wood |
| Usage/Application | Boiling Raw Cashew Nut |
| Finishing | Polished |
| Model Name/Number | DGRCNB200KG |
| Brand | Divine Group |
| Product Capacity | 200 Kg Per Hour |
Ravindra Bhoi (CEO)
Divine Group Of Company
Shed No.30, Sarovar Industrial Park, Lal Gebi Circle, Hathijan, S.P.Ring Road, Ahmedabad Bypass, Vatva Gidc, Hotel The Grand
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India