Our range of products include vegetable bubble washer, garlic washing machine, fruit & vegetable washer, fruit and vegetable washing machine, vegetable bubble washing machine and garlic washer.
₹ 155000 / Piece Get Latest Price
| Type | Batch Type |
| Capacity | 100 Kg/hr |
| Power | 1000 Watt |
| Technology | Bubble Washing |
| Suitable for | Any Fruits & Vegetables |
| Level of Automation | Semi Automatic |
| Voltage | 220-240 V | 50 Hz |
| Frame Material | Stainless Steel |
Minimum order quantity: 01 Piece
Fruit and vegetable washing line is a series of machines and equipment used for processing and packaging fruits or vegetables on a commercial scale.
fruit and vegetable processing production line can be customized according to your needs.
The production line equipment includes several steps such as washing, peeling, slicing, dicing, blanching, drying and packaging.
Fruits and Vegetable Bubble washer machine:-
Features:
- Completely built of SS304,safe for foodstuffs.
- Electric drive.
- 80 to 100 kg/hour.
- Air bubble washing.
- High pressue Air Bubble washing.
- Ozone sterilization.
₹ 155000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 200 kg/hr |
| Type | Batch Type |
| Design | Bubble Washer |
| Usage/Application | Commercial |
| Also Suitable for | fruits and vegitables |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
Fruit and vegetable washing line ;-
Fruit and vegetable washing line is a series of machines and equipment used for processing and packaging fruits or vegetables on a commercial scale. fruit and vegetable processing production line can be customized according to your needs. The production line equipment includes several steps such as washing, peeling, slicing, dicing, blanching, drying and packaging.
Vegetables Bubble washer machine could wash the stains on the surface of vegetables and fruits thoroughly. With high pressure water flow and strong bubble washing, DIVINE commercial ozone bubble fruit and vegetable washing machine will clean the vegetable, fruits, meat, chicken breast, and chicken feet, fish fully in schools, troops, institutions, factories and other public canteens, restaurant, hotel, hospitals, universities, fast food restaurant, cafeteria, and food factory, etc.
₹ 575000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 500 kg/hr |
| Material | Stainless Steel 304 |
| Type | Continuous Type |
| Washing Method | Jet Spray |
| application | any fruits and vegetables |
| powder supply | three phase |
Minimum order quantity: 01 Piece
Vetetable Bubble washer machine could wash the stains on the surface of vegetables and fruits thoroughly. With high pressure water flow and strong bubble washing,DIVINE commercial ozone bubble fruit and vegetable washing machine will clean the vegetable, fruits, meat, chicken breast, and chicken feet, fish fully in schools, troops, institutions, factories and other public canteens, restaurant, hotel, hospitals,universities, fast food restaurant, cafeteria, and food factory, etc.
₹ 575000 / Piece Get Latest Price
| Type | Continuous Type |
| Capacity | 500 Kg/hr |
| Power | 1500 Watt |
| Technology | Bubble Washing |
| Suitable for | Any Fruits & Vegetables |
Minimum order quantity: 01 Piece
Vetetable Bubble washer machine could wash the stains on the surface of vegetables and fruits thoroughly.
With high pressure water flow and strong bubble washing,DIVINE commercial ozone bubble fruit and vegetable washing machine will clean the vegetable, fruits, meat, chicken breast, and chicken feet, fish.
Usefull in schools, troops, institutions, factories and other public canteens, restaurant, hotel, hospitals,universities, fast food restaurant, cafeteria, and food factory, etc.
₹ 575000 / Piece Get Latest Price
| Type | Continuous Type |
| Capacity | 500 Kg/hr |
| Power | 1500 Watt |
| Technology | Bubble Washing |
| Suitable for | Any Fruits & Vegetables |
| Level of Automation | Fully Automatic |
| Voltage | 400-440 V | 50 Hz |
| Frame Material | Stainless Steel |
₹ 125000 / Piece Get Latest Price
| Capacity | 200 kg/hr |
| Type | Batch Type |
| Design | Bubble Washer |
| Usage/Application | Commercial |
| Also Suitable for | fruits and vegitables |
| Brand | DIVINE GROUP |
| Country of Origin | Made in India |
Minimum order quantity: 01 Piece
Fruit and vegetable washing line ;-
Fruit and vegetable washing line is a series of machines and equipment used for processing and packaging fruits or vegetables on a commercial scale. fruit and vegetable processing production line can be customized according to your needs. The production line equipment includes several steps such as washing, peeling, slicing, dicing, blanching, drying and packaging.
Vegetables Bubble washer machine could wash the stains on the surface of vegetables and fruits thoroughly. With high pressure water flow and strong bubble washing, DIVINE commercial ozone bubble fruit and vegetable washing machine will clean the vegetable, fruits, meat, chicken breast, and chicken feet, fish fully in schools, troops, institutions, factories and other public canteens, restaurant, hotel, hospitals, universities, fast food restaurant, cafeteria, and food factory, etc.
Ravindra Bhoi (CEO)
Divine Group Of Company
Shed No.30, Sarovar Industrial Park, Lal Gebi Circle, Hathijan, S.P.Ring Road, Ahmedabad Bypass, Vatva Gidc, Hotel The Grand
Ahmedabad - 382445, Gujarat, India